V horkých letních dnech vám určitě nejedna myšlenka uteče k tomu, jak se ochladit. Skvělá je na to třeba chladnější sprcha nebo mátový čaj. Méně skvělé už je popíjení ledových nápojů a pojídání studených jídel. Často jsme mylně přesvědčeni, že nám to pomůže k ochlazení. Pravda však nemůže být více daleko.
Konzumace velmi studených nápojů a jídel může způsobit šok pro trávicí systém a zpomalit trávení. Tělo tak musí vynaložit energii na ohřátí tekutiny na tělesnou teplotu, což může paradoxně vést ke zvýšení tělesné teploty. To pak způsobí, že se tělo více potí, což může vést k rychlejší ztrátě tekutin a následné dehydrataci. Efekt je tedy zcela opačný.
Jak se tedy v létě ochladit správně?
Kromě zevního ochlazování, jako je chladnější sprcha nebo ovívání, se můžeme ochlazovat také vnitřně, a to správně zvolenou stravou i pitím:
1. Zvyšte příjem (správných) tekutin
Nejlepším možným ochlazením je zvýšený příjem tekutin s upřednostněním čisté filtrované vody. O tom, proč byste měli dát přednost vodě filtrované, jsme se již rozepsali dříve. Nezapomeňte, že by voda neměla být ledová ani příliš studená, ideální je pokojová teplota. Kromě vody vyzkoušejte také čaj z čerstvé máty, jež obsahuje mentol, který má chladivý účinek na tělo. Mentol stimuluje receptory v kůži, které vnímají chlad, a může tak pomoci navodit pocit ochlazení. Čaj nemusíte určitě pít horký, vychutnejte si ho klidně vlažný třeba s citronem. Vyhněte se popíjení většího množství nápojů, které organismus zahřívají, jako je káva, červené víno nebo kakao.
2. Jezte více ovoce a zeleniny a lehčích jídel
Ovoce a zelenina obsahuje mnoho vlákniny, která pomáhá urychlovat trávení. Díky tomu nebudete trpět pocitem zaplněnosti, což jenom zhoršuje vnímání vyšší teploty okolí i těla. Vyloženě ochlazující jsou například všechny citrusy, kiwi, ananas, angřešt, ledový i hlávkový salát a mnoho další zeleniny a ovoce. Vyzkoušejte třeba letní polévku gazpacho, která je plná čerstvé zeleniny, jež vás příjemně osvěží. Vyřaďte z jídelníčku potraviny, které tělo zahřívají, jako je cibule, česnek, pórek, zázvor, skořice, chilli, hřebíček, majoránka, oregano, tymián, rozmarýn a křen. Tučná a smažená jídla či jídla z hovězího masa také přispívají k zahřívání organismu.
Názor Celostní medicíny na ochlazování a vliv horkého počasí na střevní mikrobiom
Na otázky ohledně správného ochlazování a péči o mikrobiom v letních měsících nám odpověděla Alžběta Motlová z Celostnimedicina.cz:
„Ideálně se vyhněte ledu a ledovým nápojům. Jakkoliv lákavé mohou v horku být, tělo jimi zbytečně přetěžujete. Východní směry doporučují vlažné bylinkové čaje, jako je máta nebo heřmánek. Vsaďte na ochlazující koření (šalvěj, koriandr, římský kmín). Volte potraviny s větším množstvím vody (melouny, okurky, rajčata) a klidně zmenšete porce. Omezte tučná, kořeněná a sytá jídla, která mají termický efekt a tělo ještě více ohřívají. Pijte dostatečné množství vody, případně přidejte elektrolyty pro udržení správného zastoupení iontů v těle. Dalším tipem, jak zlepšit střevní mikrobiom, je dbát na konzumaci organických potravin bez chemických postřiků.
Léto s sebou může přinést zažívací obtíže, protože vyšší teploty během léta nahrávají rychlejšímu množení patogenů při špatném skladování potravin, případně při jejich nedostatečné tepelné úpravě. Lidé se během léta nebojí s jídlem experimentovat, ať už vyrazí na exotickou dovolenou, do českého kempu, nebo grilují na zahradě. Za trávicími problémy často stojí nerovnováha střevního mikrobiomu, který přetěžujeme smaženými a průmyslově zpracovanými jídly, sladkými limonádami (all inclusive dovolená), větším množstvím alkoholu, zmrzlinami... Na vině tedy není nutně vyšší teplota, ale hlavně naše stravovací zvyklosti spojené s létem.
Nejlepší prevencí letních střevních obtíží je pestrá kvalitní strava, vhodné skladování potravin a opatrnost při občerstvení v kioscích a restauracích. Pokud se chystáte vyjet do neznáma a ochutnávat nové chutě, nezapomeňte na kvalitní probiotika.
Lidé by si měli dát během léta pozor na dehydrataci, která může snížit rozmanitost střevního mikrobiomu a zatěžovat tělo nadbytkem toxinů.“
Nezapomeňte si proto nejen v létě nosit na výdejní místa na svůj nákup chladicí tašku a svou lednici mějte nastavenou maximálně na 4 °C.
Osvěžující mátovo-melounové smoothie
Toto smoothie je ideální pro horké letní dny a pomůže vám ochladit a osvěžit se
Ingredience:
2 šálky kostek melounu (vychlazeného)
1 okurka (oloupaná a nakrájená na kousky)
1/2 šálku čerstvých mátových listů
1 limetka (šťáva)
1/2 šálku kokosové vody nebo čisté vody
1 lžička medu nebo javorového sirupu (volitelné, pro doslazení)
Postup:
Příprava surovin:
Meloun nakrájejte na kostky a okurku oloupejte a nakrájejte na menší kousky.
Připravte si čerstvé mátové listy a šťávu z limetky.
Mixování:
Do mixéru vložte meloun, okurku, mátové listy a šťávu z limetky.
Přidejte vychlazenou kokosovou vodu nebo čistou vodu.
Pokud chcete, můžete přidat lžičku medu nebo javorového sirupu pro sladší chuť.
Mixování:
Mixujte všechny ingredience na vysoké rychlosti, dokud nevznikne hladké smoothie.
Podávání:
Nalijte smoothie do sklenic a ihned podávejte.
Pro extra osvěžení můžete do každé sklenice přidat pár čerstvých mátových listů nebo plátek limetky na ozdobu.
Výhody jednotlivých ingrediencí:
Meloun: Vysoký obsah vody a elektrolytů, což pomáhá hydrataci.
Okurka: Také bohatá na vodu, má chladivý efekt na tělo.
Máta: Obsahuje mentol, který má přírodní chladivý účinek.
Limetka: Přidává osvěžující kyselost a je bohatá na vitamín C.
Kokosová voda: Obsahuje elektrolyty, které pomáhají udržovat hydrataci.
Nosíte si na výdej chladicí tašku?
Ano
Ne
Nákup si nechávám doručit domů
Upozornění: Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Comments