top of page
hruska.png

Recenze: Pan Hlavička zkouší fermentovaný salát kimchi

Už jste někdy vyzkoušeli korejské kimchi? Pokud ještě váháte, přečtěte si recenzi našeho vrchního gurmána pana Hlavičky. Jestli už jste zkušení fanoušci tohoto fermentovaného salátu, v tomhle článku se dozvíte, které kimchi rozhodně stojí za ochutnání.Letos u nás kromě běžných viróz a jiných moribundů řádila ještě další breberka, kvůli které jsem si pro scukové nákupy musel skoro čtvrt roku chodit v roušce. A člověk si tak nějak uvědomil, že je potřeba i prevence a že mít v pořádku imunitu je důležité. No a protože medicína už dobře ví, že za imunitou jsou především naše zdravá střívka a jejich obyvatelé, není ta péče o imunitu zas až tak složitá. Stačí k tomu v rámci pestré stravy zařazovat fermentované, tedy mléčně kvašené potraviny (pozor, mléčné kvašení se jmenuje podle kyseliny mléčné a vůbec se nemusí jednat o mléčný výrobek - i když i mléčná probiotika jsou pro imunitu důležitá). Ostatně na Scuk Blogu si v sekci Inspirace můžete o fermentovaných dobrotách přečíst celý článek.

Jednou z takových potravin je korejské kimchi (nebo kimči, nebo kimčchi, nebo pro nás fajnšmekry 김치). Dlouho jsem se mu vyhýbal, považovav ho za jakousi běžnou čalamádu. Ale tahle směs fermentované zeleniny a dalších přísad opravdu není čalamádou. Výběr ingrediencí a přítomnost specifických dochucovadel tu hraje velkou roli. A to jsem netušil, že kimči existuje celá řada druhů. Bílé kimči, lotosové kimči, křenové kimči, „chladné“ kimči (nepálivé) a mnoho dalších. Některá kimči jsou určena jako příloha, v podstatě “salát” k dalším jídlům, jiná kimči jsou ingrediencemi k dalšímu vaření, například do směsi s vepřovým masem nebo k přípravě polévek. U nás ale většina lidí konzumuje kimči jako zeleninovou přílohu k dalším jídlům, nebo pár soust jen tak samostatně, pro chuť. Kimči se vyrábí tak, že se zelenina a další ingredience promíchají, uzavře se to do nádoby, ze které může unikat plyn a k zelenině se nedostane vzduch, no a nechá se to hezky samovolně zkvasit. Upřímně - nevoní to úplně lákavě. A upřímně podruhé - nevoní to ani když už je to hotové. Smrádek z kimči dovede bleskurychle prolétnout celým bytem i domem a dostat se do všech koutů. Jako milovník kimči, sdílející domácnost s dvěma nemilovníky kimči, vím, o čem mluvím. Otestujte si toleranci svých partnerů, dětí či rodičů na kimči včas a holt možná nezbyde, než chodit ho jíst na balkon či zahradu. Na Scuku si můžete vybrat z mnoha druhů kimči, já dnes srovnám dvě pálivá kimči - jedno od společnosti Ferco, druhé od Nemléka (kimči od I Love Hummus jsem recenzoval v recenzi věnované hummusům). Obě kimči jsou veganská. Když jsem poprvé četl termín „veganské kimči”, smál jsem se na celé kolo, protože jsem myslel, že každé kimči je z principu veganské. Není! Korejci velice často používají do kimči najemno nasekané ančovičky nebo jiné nasolené ryby, případně rybí či ústřicovou omáčku. Takové kimči pak samozřejmě nemůže nést veganskou značku. Veganská kimči jsou dochucována klasickou sójovou omáčkou, miso pastou nebo lahůdkovým droždím (neplést s tím pekařským droždím, o které se nedávno v supermarketech sváděly těžké boje).


Pálivé kimchi od Ferco


Toto je kimči, u kterého jsem nakonec po více ochutnávkách různých výrobců zakotvil. Je krájené trochu víc nahrubo, takže vyhovuje těm, kdo mají rádi větší kusy zeleniny. Pálivost není úplně nejmenší, ale ke kimči patří. Když jsem zkoušel nepálivou verzi, tak mi tam ten pal nakonec tak chyběl, že jsem si do kimči dosypal mleté jalapeños a nakonec jsem to měl pálivější, než jaká je ta klasická pálivá verze.


Osobně mi přijde, že tuzemští výrobci trochu šetří na dochucení kimči. Pro mě většinou bývá málo slané. Ale to má samozřejmě jednoduché řešení - přisolit, nebo ještě lépe přilít sójovku (rybí, ústřicovku) není žádný problém a každý si to dochutí podle svého. Já do tohoto kimči přidávám většinou ještě trochu lahůdkového droždí a sójovku (Tamari je lepší než Shoyu). Tím v kimči více zvýrazním onu žádanou „umami” chuť.


Kimči od Ferco si mě získalo i přívětivou cenovkou, za své peníze ho od nich dostanete největší hromadu. Pro mě je to ale trošičku polotovar, který si musím dotvořit pro své chuťové pohárky. Ani balení (jak sklenice, tak sáček) nejsou úplně vizuální hit, takže jako dárek bych to úplně neviděl, ale pro vlastní potřebu po tom sáhnu rád.


Bacilli Kimchi od Nemléko

V Bacilli kimči najdete zeleninu spíše drobněji pokrájenou. Opět se jedná o veganské kimči. Oproti kimči od Ferco ale podle mě toto kimči vítězí svojí chutí. Je výrazněji dochucené, o což se postarala nejen sójovka a korejská chilli paprička, ale také houby shii-take či mořské řasy wakame. Moje solofilní huba si i tady lehce přisoluje, ale celkově je toto kimči podle mě výraznější a lépe připravené rovnou šoupnout do misky. Poměr cena-výkon je tu o něco méně příznivý, ale pořád nic dramatického. Balení povedené, etiketa se mi líbí, tohle kimči bych se do dárkového košíku dát nebál. Oproti kimči od Ferco je Bacilli Kimchi deklarované jako bezlepkové, další bod k dobru pro ty, kteří bezlepkové potraviny vyhledávají. 


Nezapomeňte vyzkoušet:


Kdo pro vás píše?


Pravidelnou rubriku recenzí pro vás připravuje náš dvorní ochutnavač pan Hlavička. Ten se neúnavně pouští do všeho dobrého, aby vám mohl přinést své postřehy a poznatky.

Miroslav Hlavička


Jsem copywriter, zámecký průvodce a krapítko ajťák, který ke kulinařině tíhne od útlého mládí. Doma amatérsky sýrařím a pekařím a u potravin si potrpím na několik parametrů: optimální poměr ceny a výkonu, šetrnost k životnímu prostředí, maximální možná lokálnost a minimalizace používání konzervantů a dalších přídatných látek. Protože mám rád komunitní a sousedské aktivity, scukové nakupování mě okamžitě zaujalo a v nymburské Skupině jsem každotýdenním zákazníkem. Se svými zkušenostmi s ochutnanými potravinami se rád dělím v recenzích a tipech.

Kommentare


jablko2.png
bottom of page