top of page
hruska.png

Tipy na vánoční masové hody

Vánočnímu hodování kraluje maso na několik různých způsobů. Víte, jaké maso je to nejobvyklejší a jak ho nejlépe připravovat? Sepsali jsme pro vás několik vánočních tipů!Kapra, nebo raději jinou rybu?


I když je kapr považován za tradiční chod štědrovečerního hodokvasu, objevuje se ve vánočním menu relativně krátce. Třebaže se ryba jako taková připravovala na Vánoce už v 17. století, kapr byl velmi dlouho považován za postní jídlo a na vánoční tabuli zdomácněl až během 19. století. A ani tehdy se většinou nepřipravoval v podobě, v jaké jej známe dnes.


Nejběžnější způsob přípravy byl kapr na černo se sušenými švestkami, povidly, perníkem či ořechy. Byl ale velmi náročný na přípravu a často si jej mohly dovolit připravovat jen movitější vrstvy obyvatelstva. Až během druhé světové války se ustálil nám dobře známý smažený kapr v trojobalu, jehož příprava byla o poznání jednodušší a také cenově dostupnější.


Náš tip: Pokud se kaprovi vyhýbáte kvůli kostem, připravte si jinou rybu. Velmi chutný je i obalovaný sumeček nebo pstruh lososovitý, kteří mají kostí o poznání méně.


A pokud vás láká změna, můžete rybu místo smažení v oleji upéct v troubě na másle. Nebo ji potřete olivovým olejem a poklaďte čerstvými bylinkami. Rybí tradici tak zachováte a pochutnáte si stejně dobře.Jak na šťavnaté a křupavé řízky?


Pokud kaprovi ani rybám obecně neholdujete, udělejte si masové řízky. Oblíbené jsou především ty kuřecí a vepřové, ale vedle rozhodně nešlápnete ani s telecím. I když se zdá, že je řízek jedním z nejjednodušších jídel, i jeho příprava má své zákonitosti. A právě jejich dodržení zaručí šťavnatou hostinu.


Pokud budete smažit vepřové, sáhněte po krkovici. Z kýty by byly řízky poměrně suché. Pokud už ale máte kýtu připravenou doma, můžete ji před obalováním namarinovat, aby se během smažení tak rychle nevysušila. Nezapomeňte vepřové maso nejdříve naříznout po stranách, ideálně v tukovém krytí, aby se při smažení řízky nekroutily.


Při přípravě z kuřecích prsou doporučujeme maso den předem naložit do bílého jogurtu. Díky němu budou řízky křehké a šťavnaté. Překvapením možná bude, že by se kuřecí prsa neměla naklepávat. Nejlépe uděláte, když maso jen promačkáte prsty. Jestli ale na naklepávání nedáte dopustit, raději se do něj pusťte až těsně před obalováním a smažením, aby se z masa neuvolnilo příliš vlhkosti.


Náš tip: Víte, jak nejlépe docílíte křupavých řízků? Nejdřív maso obalte v hrubé mouce, dále v rozšlehaných vejcích, do kterých nepřidávejte mléko ani vodu, a hned poté ve strouhance. Ta by měla být ideálně domácí a čerstvě namletá, aby nebyla přesušená.


Hned po obalení se pusťte do smažení, aby řízky neměly čas provlhnout. Během něho pánev nezakrývejte. Poté by se řízky spíš dusily než smažily a trojobal by část své křupavosti ztratil.


Tradiční a přesto neobvyklá vinná klobása


Vinná klobása, která je údajně vzdálenou sestrou klobásy bavorské, se u nás připravuje už od konce 19. století. Kromě toho, že se k její výrobě používá i trochu bílého vína, je specifická i motáním do spirály. Právě svým kruhovitým tvarem má údajně odkazovat ke slunci a proto se připravuje v období zimního slunovratu.


Na Vánoce se podává především v Čechách a i tak je běžná jen v některých regionech. Své místo si ale postupně nachází po celé republice a možná je jen otázkou času, než se i ona začne všeobecně považovat za tradiční vánoční pokrm.


Náš tip: Vinná klobása se připravuje na několik různých způsobů. Obvykle se buď osmaží v trojobalu na způsob řízku, nebo se dozlatova opeče na oleji. Někteří lidé ji naopak nejraději pečou v troubě a předtím ji jen mašlovačkou potřou tukem.


Za nás je ale nejlepší opečená do křupava. Klobásu před přípravou jen lehce obalte v mouce a poté ji opékejte v oleji na pánvi. Díky mouce se vytvoří zlatavá a křupavá kůrčička.


Co vařit o vánočních svátcích?


Možná se to vzhledem k množství bramborového salátu a nasmaženým řízků nemusí zdát, ale teprve svátky po Štědrém večeru mají být časem hodování. Štědrým večerem totiž končil adventní půst a proto se na Boží hod a Štěpána vařilo to nejlepší, co si mohly domácnosti dovolit.


25. prosince se obvykle připravuje svíčková pečeně na smetaně s knedlíkem, a to jak v Čechách, tak na Moravě i Slezku. Některé rodiny ale dávají přednost vepřové pečeni, nebo slavnostní šunce.


26. prosince bývá gastronomickým vrcholem pečená drůbež. Výběr je pouze na vás a snad každá z variant by se dala považovat za tradiční. Pokud jste se na svatého Martina nepřejedli kachny či husy, můžete si ji užít i nyní. Skvělou volbou je ale i pečená krůta, která má velmi libové maso. Na její přípravu si ale stejně jako u kachny vyhraďte více času. Vedle rozhodně nešlápnete ani s celým kuřetem nebo perličkou.


Náš tip: Během vánočních svátků se nedržely tradice jen při přípravě jídla, ale i podávání nápojů. Především na Štěpána, kdy se na stůl dávala tučnější drůbež, bylo zvykem ji doplnit o sklenici dobrého piva nebo jednu štamprli kvalitní pálenky.


A co přiložit ke svíčkové? Ani zde s vychlazeným pivem neuděláte chybu. Vhodné je to pšeničné nebo světlý a polotmavý ležák. Zvolit můžete také bílé víno. Ideální je například Chardonnay.Commentaires


jablko2.png
bottom of page