top of page
hruska.png

4 pádné důvody, proč přejít na ekologickou drogerii

Věděli jste, že na Scuku máme v nabídce zejména šetrnou drogerii? Chceme prostě dobře žít. Víme, že i když se soustředíme hlavně na kvalitní potraviny, život nám z velké části tvoří prostředí, ve kterém žijeme. Proto o svoje domovy pečujeme bezpečně, s láskou a šetrně k přírodě. Tak to zkuste s námi :-)1. Složení bez nebezpečných látek


Oproti běžné drogerii se v té ekologické nesetkáte s nebezpečnými látkami. Většina volně dostupné a té nejoblíbenější(!) drogerie obsahuje zajímavý toxický koktejl. Složení na lahvičce vám asi nic neřekne, pokud nejste vystudovaným chemikem. A ty malé symboly, které musí být na obalu znázorněny, jedná-li se o tento zajímavý chemický mix, ty vašemu zraku snadno uniknou.


Látky, které jsou v lahvičkách s prostředky na úklid domácnosti obsaženy, jsou mnohdy dokonce oficiálně prohlášeny za jedovaté. Existuje ovšem povolené množství, které se do přípravků může přidat, takže je najdete v legálním množství téměř všude.


Některé složky mohou způsobovat alergii

Jednou z kontroverzních látek mohou být například některé druhy konzervantů, které mohou být i silným alergenem. Další látkou je například dobře známý chlór, jehož „vůni“ všichni dobře známe, ale nebezpečí si už možná neuvědomujeme. Chlór je silnou žíravinou. Ve větším množství může poleptat nejen kůži, ale i plíce. V čisticích prostředcích je ho takové množství, aby nedošlo ke katastrofě, i tak je ale škodlivý a zvlášť nebezpečný pro lidi s respiračními potížemi. Při úklidu prostředky s chlórem je navíc nutné místnost po dokončení prací důkladně vyvětrat.


Poté na řadu přicházejí o něco složitější názvy, které nám už možná tolik neřeknou. Tak třeba EDTA. Víte, o co se jedná? EDTA neboli kyselina ethylendiamintetraoctová změkčuje vodu. Bohužel se ale jedná o toxin, který se jen tak neztratí a tak je velkou zátěží pro spodní vody, které znečišťuje. EDTA je i v kosmetice, ráda totiž pění :-) Takže až si příště budete libovat, jak je skvělé, že váš šampon dělá tolik pěny, možná za tím bude jednoduše EDTA. Přidává se i do potravin, prodlužuje totiž jejich trvanlivost.


Zvládnete ještě nějaké informace? :-) Nejsme totiž u konce. V běžné drogerii najdete v hojném zastoupení triclosany. Ty najdete zejména v čisticích prostředcích a mýdlech, mají totiž dezinfekční a antibakteriální schopnosti. Triclosan se hromadí v našich i zvířecích tělech. Poslední výzkumy navíc potvrzují, že triclosan dovede poškozovat strukturu buněk a způsobuje hormonální nerovnováhu. Bohužel se triclosan v čističkách odpadních vod neztratí, takže ho najdete i v řekách a jezerech. Je velkou hrozbou pro vodní organismy.


Na umytém nádobí se drží vrstva chemikálií

Stejně nebezpečné mohou být i přípravky na mytí nádobí, které na talířích, hrníčcích i příborech zanechají tenkou vrstvu, kterou si pak dáte společně s tím dobrým obědem, se kterým jste se tak dlouho vařili. Dobrou chuť!


Podobně se chovají i tablety do myčky, které samozřejmě mají i podíl na znečišťování vody.


A na závěr: bílá nikdy nebude bělejší a barvy nikdy nebudou jako nové bez dalšího chemického hrdiny. A tím jsou zjasňovače barev! Najdete je samozřejmě v prostředcích na praní prádla. Jsou to silné alergeny, které mohou dráždit kůži, způsobovat virážky a svědění. Některé ze zjasňovačů jsou velmi špatně odbouratelné, takže je to tu znovu: znečišťování spodních vod.


2. Povrchy i látky čeká delší život


Nejenže klasická drogerie může být škodlivá pro naši kůži, naše dýchací cesty a ekologii, může totiž škodit i čištěným věcem. Není to paradox? Vyčistíte, ale zároveň trochu zničíte. Toto se týká především běžných aviváží, které vážně narušují strukturu látky, která se poté snadněji opotřebí, roztřepí a dochází ke vzniku dírek a prodřenin. Nejvíce aviváž škodí sportovnímu oblečení a džínovině. U funkčního prádla velmi znatelně snižuje vlastnosti jako nepromokavost nebo odvádění vlhkosti. Jenže ta aviváž tak krásně voní, že? Nahradit ji můžete vonnými silicemi, třeba v kombinaci s mýdlovými ořechy.


Stejně škodlivá jsou i bělidla. Prostředky, které slibují zázračné zmizení skvrn jsou ve skutečnosti jen toxické žíraviny, které výrazně negativně ovlivňují stav vláken.


3. Zákon tří E: Ekologické, etické, ekonomické


O ekologii jsme si toho již řekli dost. Ale ještě shrnutí v kostce: čističky odpadních vod nejsou zázračné a nedokáží vyčistit vše. Proto se do spodních vod pak dostávají škodlivé chemické látky, které mohou způsobovat úhyn i trvalé změny ve vodních organismech, což nejsou zdaleka jen ryby ale třeba i řasy.


Jde to i bez testování

Věděli jste, že i taková drogerie je testovaná na zvířatech? Minimálně se testují její složky. V dnešní době najdete spolehlivé ekologické prostředky, které nejsou testované na zvířatech. Nemají negativní účinky na zdraví, neškodí životnímu prostředí a nejsou u nich žádná další rizika. Proto by sáhnutí po takové volbě mělo být automatické. Nabídka a možnosti jsou. V nabídce ekologické drogerie najdete i takovou, která se řídí zásadami fair trade.


Vždy se budou ozývat názory, že přírodní kosmetika a ekologická drogerie spadá do vyšší cenové kategorie. Ne vždy tomu tak je. Jistě existují dražší volby s vysoce kvalitními a BIO složkami. Stejně tak ale najdete i běžnou drogerii za vyšší ceny. Pro příklad, prací prostředek s vůní levandule, který najdete v nabídce Tierra Verde je určený pro 165 praní. Při objemu 5 litrů je cena praní 5,3 Kč. U dalšího nejmenovaného produktu pro praní barevného prádla, který najdete v běžné nabídce, je uvedeno 100 praní, objem lahve je taktéž 5 litrů. Tento seženete za 649 Kč, cena jednoho praní je tedy rovných 6,49 Kč. Mnohdy je tedy ekologičtější varianta cenově srovnatelná, ne-li levnější.


O tom, že spoustu čističů nahradíte octovou vodou a citronem snad ani nemusí být debat :-)


4. Snadno dostupná alternativa


Už dávno neplatí, že pro ekologickou drogerii musíte do specializovaných obchodů. Pokud tedy dáváte přednost návštěvě drogerie před nákupem na Scuku, mrkněte se do poliček s šetrnými produkty.


Poptávka po přípravcích, které neničí životní prostředí a nemají negativní vliv na zdraví neustále roste. A s poptávkou roste i nabídka. V dnešní době najdete spoustu variant pracích prostředků, gelů na mytí nádobí i tablet do myčky, které jsou absolutně nezávadné.


Stále si nejste jisti?


Jestli pořád přicházíte na nějaká proti, zkuste třeba testovací sadu ekologické drogerie od značky Tierra Verde, kterou najdete i u nás na Scuku. Ta obsahuje vše pro údržbu domácnosti a vy se tak sami můžete přesvědčit, zda-li vám bude vyhovovat nebo ne :-)Stojí za zkoušku:


Krůčky jsou to malé, ale jistě zásadní. Zkuste tedy něco změnit. Začít můžete s maličkostmi :-)

0 komentářů

Comments


jablko2.png
bottom of page