top of page
hruska.png

5 tipů, jak naložit s letní úrodou ovoce a zeleniny

Občas se na zahradě urodí víc plodů, než zvládneme spotřebovat. Proto vám ve spolupráci s nutriční poradnou S láskou dělané přinášíme 5 tipů, jak letošní úrodu zpracovat. A vy se budete moct ze svých plodů těšit i v zimních měsících.

Léto je nejplodnějším obdobím z celého roku a také ideálním časem zásobit tělo velkou spoustou vitamínů, minerálních látek a dalších hodnotných nutrientů. Pokud se zadaří a příroda nám přeje, můžeme si do sytosti užívat ovoce a zeleniny v jejich nejpřirozenější podobě. A když je té úrody víc, než stačíme zužitkovat za čerstva, není od věci zásobit se na zimu. Třeba vám přijde vhod pár tipů, co si s tím vším nadělením počít.


Kvašení přináší pestrý život v jedné sklenici


Fermentované potraviny se v poslední době zaslouženě dostávají na piedestal zdravé výživy. Živé kultury prospěšných bakterií a enzymů dovedou podpořit trávení a správně nastartovat naši imunitu. Naši předci využívali fermentace docela běžně, ale na nějaký čas se tento způsob zpracování zeleniny z našich kuchyní vytratil, aby se opět s plnou parádou vrátil. Přitom fermentace není žádná věda. Postačí libovolná zelenina, sůl, případně přefiltrovaná nebo převařená voda, sklenice a nějaké těžítko.


Jak na to:

Zeleninu očistěte a nastrouhejte, případně nakrájejte na menší kousky. Prosolte (na kilo zeleniny by mělo stačit asi 20 g soli), pečlivě promíchejte a promačkejte. Určitě si vzpomenete na tradiční šlapání zelí. Jde totiž o stejný princip nakládání a kvašení.


Zelenina po prosolení uvolní vodu, která nám bude sloužit k zakonzervování. Poté ji nandejte do sklenice a pořádně upěchujte. Je důležité, aby byla ponořena pod hladinou vody. U některých druhů, jako třeba květák nebo mrkev, bude třeba hladinku doplnit solným roztokem. Na litr vody budete potřebovat 20 g soli. Pak stačí zeleninu zatížit a nechat cca pět dnů kvasit. Mně se jako těžítko osvědčil sáček naplněný kamínky, ale dají se zakoupit i speciální těžítka nebo sklenice na fermentování.


Zdravé limonádové osvěžení


Vaše imunita zaplesá, když spojíte čerstvý nášup vitamínů s probiotiky a enzymy. Výbornou a zdravou limonádu během chvilky vykouzlíte z kombuchy nebo vodního kefíru. Stačí přidat nakrájené čerstvé ovoce a bylinky. A nemusíte se omezovat pouze na ovoce. Osvěžující nápoj připravíte i z okurky nebo řapíkatého celeru. Zeleninu rozmixujte s jemně perlivou minerálkou, přidejte plátky citronu a dochuťte medem.Naložte to do oleje, pěkně po italsku


Určitě si v zimě rádi pochutnáte na dobré omáčce z pečené zeleniny à la Itálie. Hodí se třeba k těstovinám nebo ke grilované rybě. Jako skvělý základ poslouží pomalu pečená nebo grilovaná zelenina naložená v olivovém oleji. Výborně se pro to hodí rajčata, papriky všech barev, cuketa nebo lilek.


Jak na to:

Zeleninu nakrájejte na kousky nebo na plátky, přidejte čerstvou bazalku, oregano, tymián či rozmarýn, pokapejte olivovým olejem a dejte péct nebo grilovat. Zeleninu ještě za horka nandejte do předem vyhřátých skleniček, zalijte teplým olivovým

olejem a zatáhněte víčkem. Naloženou zeleninu pak stačí lehce prohřát, podle libosti rozmixovat, zjemnit smetanou a dochutit parmazánem.


Chutney, marmeláda nebo džem


Žádná jiná marmeláda nechutná tak dobře, jako ta domácí. Můžete si kombinovat ovoce a koření podle své chuti. Fantazii se meze nekladou.


Jak na to:

Pro výrobu domácí ovocné pomazánky nepotřebujete žádné speciální suroviny. Stačí samotné ovoce, koření a doladit chuť můžete třeba medem. Zahustit zavařeninu zvládnete i bez přidaného pektinu. K ovoci, které nemá schopnost samo zhoustnout, přidejte jablko. Skvěle poslouží i chia semínka. Ta mají tendenci nabobtnat a vytvořit tak potřebnou konzistenci. To se hodí třeba u malin, jahod nebo borůvek. U ovoce, které samo o sobě obsahuje dostatek pektinu si se zahuštěním lámat hlavu nemusíte. Meruňky, švestky nebo i cibule se o zahuštění postarají samy.


Zdroj: takajinak.cz

Za čerstva to nejlepší


Čerstvé zelenině a ovoci se určitě nedá upřít, že mají pro naše zdraví největší přínos. Ideální je naservírovat si jich denně pořádnou porci. Nezapomínejte ale, že některé vitamíny jsou rozpustné jen v tucích. Když si chystáte ovocný nebo zeleninový salát, přidejte podle libosti ořechy a semínka a zakapejte kvalitním za studena lisovaným olejem.


Tak s chutí do toho :-)Kdo pro vás píše?


Tento článek vznikl ve spolupráci s nutriční poradnou S láskou dělané. O tom, jak naložit s letní úrodou ovoce a zeleniny pro vás psala Bc. Iva Karlovská.

Bc. Iva Karlovská

Jsem specialista na výživu a suplementaci. S nadšením tvořím zdravé a chutné recepty, zajímám se o bylinky i plané jedlé rostliny, jsem milovnice čisté přírodní kosmetiky a zapálená fotografka.


Před 23 lety mě diagnóza celiakie a alergie na bílkovinu kravského mléka nasměrovala k zájmu o výživu a celostní zdraví. Své znalosti a dlouholeté zkušenosti s radostí předávám dál. Některé moje tipy na zdravé dobroty, bylinky a přírodní kosmetiku najdete na mém blogu takajinak.cz.

Osobně se můžeme potkat v naší pardubické poradně, kde s kolegyní nutriční terapeutkou Lucií Paulusovou, DiS. společně pečujeme o naše klienty. Konzultace a jídelníčky jsou sestaveny každému na míru tak, aby byla celková změna životního stylu dlouhodobě udržitelná a dovedla vás ke zdraví. Naše doporučení stavíme na pestré a přirozené stravě, v případě zdravotních neduhů vyloučením určitých spouštěčů. Během konzultací můžete očekávat inspiraci na jednoduché vaření, zdravé recepty, tipy a komplexní pohled na zdravý životní styl (spánek, pohyb, půsty, otužování, mindset, přírodní kosmetika a čisté doplňky stravy).


Nutriční poradna

Pichlova 649

53002 Pardubice

Comments


jablko2.png
bottom of page