hruska.png
  • Kateřina

Velikonoční nádivka 2x jinak: S uzeným masem, nebo tofu

Třebaže Velikonocům vévodí sladké recepty, jeden slaný je přeci jen každoroční stálicí, na kterou se nezapomíná - velikonoční nádivka! A právě na ni pro vás máme recept. Dokonce ve dvou variantách, za které bychom dali ruku do ohně. Zkusíte ji spíš s uzeným masem, nebo s uzeným tofu? :-)


Nádivka 2x jinak: S uzeným masem, nebo tofu

Suroviny na nádivku:

Pro nádivku s masem:

Pro nádivku bez masa:

Postup:

Na nádivku se nejvíc hodí starší rohlíky - ideálně tak 3 dny. Pokud je ale nemáte připravené předem, nic se neděje. Dobrou nádivku vykouzlíte i tak :-)


Rohlíky nakrájejte na kostky a dejte do větší misky. Pokud pracujete s čerstvým pečivem, osmahněte ještě kostky do zlatova na lžíci másla. Smetanu dejte spolu s 80 gramy másla, kurkumou, mletým zázvorem, muškátovým oříškem a případně prolisovaným česnekem do pánve a jen krátce prohřejte, aby se chutě spojily. Poté smetanovou směsí zalijte pokrájené rohlíky, promíchejte a nechte nasáknout.


Mezitím opláchněte špenátové listy, spařte je horkou vodou a nechte okapat. V případě mraženého špenátu jej nechte rozmrznout. Pokud připravujete masovou nádivku, pokrájejte uzené maso na kostičky velké dle vašich preferencí. Jestliže děláte nádivku bez masa, nakrájejte cibuli nahrubo a na kousku másla orestujte do zlatova. Přidejte pokrájené uzené tofu a prolisovaný česnek a společně restujte, dokud tofu nezezlátne.


Dejte předehřát troubu na 180 °C. Opatrně oddělte žloutky od bílků. Žloutky vmíchejte k nasáklým rohlíkům a bílky dejte prozatím stranou. Ze špenátu jemně vymačkejte vodu a nasekejte jej. Nasekaný špenát přidejte spolu s pokrájeným masem, či orestovaným tofu k rohlíkům, podle chuti osolte a opepřete a směs důkladně promíchejte.


Z bílků a špetky soli vyšlehejte pevný sníh a opatrně jej vmíchejte do rohlíkové směsi. Díky sněhu bude nádivka nadýchanější. Pekáč vymažte zbytkem másla a nádivku do něj rovnoměrně rozprostřete. Dejte ji do rozehřáté trouby a pečte 35-40 minut, aby byl povrch pěkně zlatavý.


Můžete podávat jako hlavní chod, třeba s kyselými okurkami. Velmi dobrá je ale nádivka i jako příloha k pečenému masu.


NÁŠ TIP: Do nádivky můžete přidat také svazeček medvědího česneku, který jí dodá příjemný říz.


Při přípravě se vám bude hodit:


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
jablko2.png